SPRAWY RODZINNE

Prawo rodzinne i opiekuńcze to ta dziedzina prawa, która odgrywa szczególną rolę w naszym życiu. Kierując się emocjami, trudno nam spojrzeć na zaistniały w naszym życiu problem w sposób obiektywny i wybrać najbardziej korzystne dla nas rozwiązanie. Istotna jest wówczas pomoc adwokata, który zapewni należytą ochronę, służyć będzie radą i pomocą. Sprawy rodzinne, to ta dziedzina prawa, w której jako adwokat się specjalizuję. Prowadząc m.in. sprawy rozwodowe zdaję sobie sprawę z trudnej sytuacji życiowej w jakiej znalazł się Klient, albowiem bardzo często rozpad związku małżeńskiego wiąże się z silnymi emocjami i dotyka nie tylko samych małżonków, ale odbija się także na całej rodzinie, w szczególności na dzieciach, nadto ma wpływ na sytuację ekonomiczną i mieszkaniową. Z pomocą fachowego pełnomocnika Klientowi zdecydowanie łatwiej jest przebrnąć przez zawiły proces sądowy.

W ramach tej dziedziny prawa prowadzę w szczególności sprawy o:

1. ROZWÓD

Jako pełnomocnik Klienta w sprawie o rozwód, bądź udzielając porad prawnych z tej dziedziny, tłumaczę Klientowi, przede wszystkim, jak przebiega postępowanie rozwodowe i jakie są jego ważne elementy, jakie wymogi prawne muszą zostać spełnione, aby Sąd mógł rozwiązać małżeństwo, jakie koszta sądowe Klient zobowiązany jest ponieść i jakie są zasady zwolnienia od obowiązku ponoszenia kosztów sądowych. Po omówieniu z Klientem stanu faktycznego jego sprawy, doradzam korzystne dla niego rozwiązanie i sposób dalszej współpracy.

Gdy Klient udzieli mi pełnomocnictwa do prowadzenia sprawy, po dokładnym omówieniu sytuacji prawnej i życiowej mandanta sporządzam pozew w sprawie, bądź odpowiedź na pozew, gdy pozew został już do Sądu wniesiony. Ustalam z Klientem m.in. czy chce on rozwód z orzeczeniem o winie bądź z zaniechaniem orzekania o winie, w przypadku gdy dzieci małżonków są małoletnie określamy kwestie związane z wysokością roszczenia alimentacyjnego, władzą rodzicielską, kontaktami z dzieckiem i inne istotne elementy.

Wskazuję także Klientowi, jakie dokumenty powinien dostarczyć adwokatowi, omawiamy wnioski dowodowe na poparcie podnoszonych twierdzeń. W przypadku odpowiedzi na pozew istotnym jest by zadziałać szybko i sporządzić pismo procesowe w zakreślonym przez Sąd terminie.

Następnie reprezentuję Klienta przez cały czas trwania postępowania. Reprezentacja ta dotyczy zarówno działania przed Sądem, jak i w kontaktach z drugą stroną postępowania. Sporządzam dalsze pisma procesowe w sprawie. W zależności od potrzeb np. sporządzam porozumienie wychowawcze na warunkach ustalonych ze stronami postępowania, które następnie przedłożone zostanie w sądowi, tak by w drodze polubownej ustalić sposób wykonywania władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem stron.

Z uwagi na specyfikę postępowania rozwodowego, konieczność omówienia pojawiających się nowych okoliczność faktycznych, przeprowadzam z Klientem konferencje w kancelarii adwokackiej w ilości dostosowanych do potrzeb danej sprawy, a także na bieżąco informuje Klienta o stanie zaawansowania jego sprawy.

2. SEPARACJĘ

W przypadku sprawy o separację tłumaczę Klientowi na czym polega instytucja separacji i jakie za sobą niesie konsekwencje prawne, a także wskazuję na różnicę pomiędzy separacją a rozwodem, tak by wraz z Klientem,

po rozmowie i ustaleniu istotnych okoliczności faktycznych danej sprawy, podjąć najbardziej korzystną dla Klienta decyzję w zakresie wniesionego do Sądu powództwa. Informuję Klienta o kosztach sądowych związanych ze sprawą.

Podobnie, jak wskazałam przy postępowaniu rozwodowym, sporządzam pozew w sprawie, bądź odpowiedź na pozew strony przeciwnej, gdy sprawa została już wniesiona do Sądu. Wskazuje Klientowi jakie dokumenty powinien zgromadzić, a także omawiam z Klientem wnioski dowodowe na poparcie twierdzeń przez nas podnoszonych. Reprezentuję Klienta przez cały czas trwania postępowania, zarówno przed Sądem jak i w kontaktach z drugą stroną, przeprowadzam z Klientem konferencje w kancelarii adwokackiej, a także na bieżąco informuje o stanie zaawansowania jego sprawy.

3. ALIMENTY

W ramach problematyki alimentów prowadzę sprawy dotyczące przede wszystkim:

  • obowiązku rodziców do świadczeń alimentacyjnych na rzecz dziecka małoletniego bądź pełnoletniego
  • zmiany wysokości roszczenia alimentacyjnego (podwyższenie bądź obniżenie)
  • roszczeń alimentacyjnych pomiędzy małżonkami,
  • alimentów na rzecz innych osób uprawnionych np. pozostających w niedostatku
  • ustania, wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego

4. KONTAKTY Z DZIECKIEM

Moja pomoc, jako adwokata, w zakresie szeroko rozumianych kontaktów z dzieckiem dotyczy w szczególności:

  • wskazania kręgu osób uprawnionych do kontaktów z dzieckiem i przysługujących im z tego tytułu uprawnień, ich dochodzenie na drodze sądowej bądź pozasądowej
  • postępowania przed sądem w zakresie uregulowania kontaktów z dzieckiem, ich sposobu, częstotliwości
  • postępowania w zakresie ograniczenia kontaktów z dzieckiem z uwagi na dobro dziecka bądź zakazu utrzymywania kontaktu z dzieckiem
  • postępowania dotyczącego zmiany rozstrzygnięcia w zakresie kantaków z dzieckiem

5. WŁADZĘ RODZICIELSKĄ

W zakresie władzy rodzicielskiej, najczęściej spotykam się z problematyką związaną z:

  • wykonywaniem władzy rodzicielskiej, w tym reprezentowaniem dziecka przez rodziców, zarządem majątkiem dziecka
  • ograniczeniem władzy rodzicielskiej
  • pozbawieniem władzy rodzicielskiej

6. MAŁŻEŃSKIE USTROJE MAJĄTKOWE czy PODZIAŁ MAJĄTKU WSPÓLNEGO MAŁŻONKÓW

Małżeńskie prawo majątkowe jest częścią prawa rodzinnego, jak również prawa cywilnego. Tematyka ta stanowi jedną z głównych specjalizacji, jaką zajmuję się wykonując zawód adwokata, dlatego też została ona przeze mnie dokładnie przedstawiona w części „SPRAWY MAJĄTKOWE”, zachęcam do zapoznania się ze wskazanym działem.

Nadto w ramach praktyki zawodowej prowadzę sprawy o:

7. USTALENIE I ZAPRZECZENIE OJCOSTWA

8. OPIEKĘ I KURATELĘ

KONTAKT

Masz pytania? Zadzwoń bądź napisz do nas

KONTAKT

tel.:668 115 744
mail:kancelaria@adwokatruczynska.pl

ADRES

ul. Rynek Staromiejski 17
87-100 Toruń

NIP

956-210-90-89
FORMULARZ KONTAKTOWY

    Imię

    Adres e-mail

    Temat wiadomości

    Treść wiadomości